Bella Ciao! La Casa De Papel’in Birbirinden Çılgın Karakterleri

0
301

Netflix‘in 2017 yılında tüm yayın haklarını satın aldığı İspanyol yapımı La Casa De Papel dizisi, tüm dünyada devasa bir izleyici kitlesine sahip durumda. Popülerliğini yeni sezonlarıyla devam ettiren dizi bu başarısını orijinal senaryosu ve hikayesiyle birlikte Dali maskeleriyle ilk sezonda 67 rehineyle İspanya Kraliyet Darphanesi’ni ele geçirip 2,4 Milyar Euro para basan ve sonraki sezonlarda İspanya Merkez Bankası’ndaki altınları soymaya çalışan birbirinden aykırı karakterlerine borçlu.

Profesörün zekası, Tokyo’nun asiliği, Berlin’in lider kişiliği, Rio’nun bilişim uzmanlığı, Nairobi’nin zorluklarla geçen hayatı, romantik Denver’in komik kahkahası ve diğer tüm karakterler bu organize kadroyu mükkemmel bir şekilde tamamlıyor. Bu yazıda La Casa De Papel ekibindeki karakterlerden kısaca bahsedeceğim.

La Casa de Papel yapımında soygun ekibindeki her bir karakter ismini kendi kişiliğini yansıtan bir şehirden alıyor. Çav Bella şarkısı eşliğinde bir direnişe tanık olmak isteyenler zaman kaybetmeden sezonları izlemeye başlasınlar.

PROFESÖR

PROFESÖR

Dizideki gerçek adı Sergio Marquina olan dizinin hayalet karakteri. Organize suç örgütünün beyni. Yaptıkları işlerde uzman olan kişileri toplayarak soygun ekibini oluşturan dahi. Soygun öncesine, soygun sırasına ve soygun sonrasına kadar her bir detayı planlayıp, her bir olasılığı hesaplayan, arka planda çalışan, teknoloji kullanımı ve genel kültürü tavan yapmış müthiş bir zeka. İşler sarpa sardığında bile soğukkanlılığını kaybetmeyip kumpastan kendisini ve ekibini çıkarmasını bilen bir karakter. İspanya Darphanesi’ni babasının anısına soyduğunu itiraf eder. Hayatı boyunca hiç suç işlememiş olan Profesör, hırsızlık yaparken öldürülen babasının bu hayalini gerçekleştirmek için bu kusursuz plana tam 20 yılını harcar. Bu karakteri 1975 doğumlu İspanyol tiyatro oyuncusu Álvaro Antonio García oynuyor.

BERLİN

BERLİN

Liderlik özelliği tüm hücrelerine kadar işlemiş karakter. Darphanede soygunun başındaki kişi. Çılgın planlar yapma konusunda en az kardeşi Profesör kadar yetenekli. Berlin rolünde 1971 doğumlu İspanyol aktör Pedro Alonso bulunuyor.

TOKYO

TOKYO

Ekibin asi ve çılgın prensesi. Nerde ne yapacağını kestirmek çok zor. Ani çıkışları ekibe zor anlar yaşatsa da kumpastan sıyrılmayı çok iyi beceriyor. Malesef bazı maceraları ekibe ölümcül yaralar verebiliyor. Dizide adı Silene Oliveira olan Tokyo pek çok soyguna karışmış azılı bir hırsız olduğu gibi Rio karakterinin de biricik sevgilisi oluyor. Tokyo rolünü 1989 doğumlu İspanyol model ve oyuncu Úrsula Corberó oynuyor.

LİZBON

LİZBON

İlk sezonda polis müfettişi olarak soygun ekibiyle daha doğrusu Profesör ile pazarlık yaparken gönlünü Profesör’e kaptırıp kendini ekibin içinde bulan karakter. Dizideki adı Raquel Murillo olan Lizbon rolünde 1974 doğumlu İspanyol aktris Itziar Ituño Martínez oynuyor.

NAİROBİ

NAİROBİ

Mücadele ile geçmiş bir hayat hikayesi olan, cesur, umut dolu, güçlü ve yetenekli tam bir amazon savaşçısı. Darbhane soygunundan başarıyla sıyrılmasına rağmen yeni sezonda Merkez Bankası soygununda dramatik bir sonla ekibe ve soyguna veda eder. Polis tarafından çocuğuyla kandırılıp cam kenarına yaklaştığında bir keskin nişancı tarafından yaralanır. Ekip tarafından ve rehinelerden birisinin yardımıyla ameliyat edilir. Ancak ikinci sefer şans yüzüne gülmez. Tokyo’nun Palermo’ya darbe yapması, Palermo’nun geçici olarak rehinlerden taraf olması, rehinelerden bankanın güvenlik görevlisinin kurtulmasına yardım etmesi ekibi çok zor durumlara sokar. Eğitimli güvenlik görevlisi Nairobi’yi başından vurarak öldürür. Efsane karakterlerden Nairobi rolünde müzisyen bir aileden gelen 1986 doğumlu Alba Flores oynuyor. 

MOSKOVA

MOSKOVA

Aile kavramının kendisi için çok değerli ve kutsal olduğu bir karakter. Denver’in babası. Oğlu için yapmayacağı fedakarlık yok. Ezilenlerin sesi Moskova rolünde 1956 doğumlu İspanyol oyuncu Paco Tous var.

DENVER

DENVER

Moskova’nın oğlu. Dizinin en saf, en delikanlı, en neşeli karakteri. Gülüşüne diyecek kelime yok. İnsancıl yönü ağır basan bu rolü 1991 doğumlu İspanyol aktör Jaime Lorente López yükleniyor.

HELSİNKİ & OSLO

HELSİNKİ & OSLO

İri yarı, insan azmanı Sırp kuzenler. Bu soğukkanlı Slav kuzenlerin savaççı karakterleri ve görev aşkı ikisinde de belirgin bir şekilde ön plana çıkıyor. Helsinki karakterini 1977 doğumlu Sırp aktör Darko Perić, Oslo karakterini 1974 doğumlu İspanyol aktör Roberto Garcia Ruiz oynuyor.,

STOCKHOLM

STOCKHOLM

Tam adına layık bir karakter. Öldürülmesine karar verilmişken Denver tarafından hayatı kurtulan ve Denver’a aşık olan, rehineler içindeyken soygun ekibine katılan karakter. Darphane Müdürü Arturo Román ile yasak aşk yaşayan ve ondan hamile kalan Stockholm, Arturo ile birlikte rehin alınırlar. Arturo’nun geröek yüzünü öğrenince ondan kopan Stockholm, hamileliği boyunca Denver tarafından korunup, kollanır. Bu rolde 1983 doğumlu İspanyol oyuncu Esther Acebo oynuyor.

RİO

RİO

Soygun ekibinin yakışıklı karakteri, asi Tokyo’nun biricik Aşkı. Ekibin bilişim uzmanı. Tokyo yüzünden bazen zor durumda kalsa da, yakalanıp işkence görse de ekibini satmayan delikanlı karakter. Tokyo ile adada saklanırken Tokyo’ya telefon hediye etmesi ve yerlerinin tespit edilmesi üzerine özel kuvvetler tarafından yakalanan Rio, uluslararası hukuka aykırı olarak tabutla diri diri gömülmek dahil çeşitli işkencelere ve sorgulamalara maruz kalıyor. Profesör’ün zekası sayesinde Merkez Bankası’ndaki devlet sırlarıyla değiş tokuş sayesinde kurtulur. Rio’nun travmayı atlatması uzun sürüyor ve Rio’nun yaşadıklarını bilmeyen soygun ekibi tarafından casus muamelesi görmesine kadar uzanıyor. Bu rolde 1996 doğumlu genç İspanyol oyuncu Miguel Herrán oynuyor.

PALERMO

PALERMO

Berlin’in çok yakın arkadaşı. Berlin’e aşık olan karakter. Darphane soygununda bulunmayıp, Merkez Bankası soygununda grubun lideri olan karakter. Berlin’le beraber Merkez Bankası projesinde ortak fikre sahiptiler. Ancak Profesör ilk başlarda Berlin’in Merkez Bankasından altın çalma fikrini çok uçuk bulmuş, Darphane soygunu üzerine odaklanmıştı. Berlin soygunda öldürülünce bu sefer onun anısına Merkez Bankası planını devreye soktu. Palermo, ilk başlarda soygun ekibinden Tokyo tarafından darbeye uğrayıp esir alınsa da işler sarpa sarınca tekrar kontrolü ele geçiriyor. Palermo rolünde 1976 doğumlu Arjantinli aktör Rodrigo de la Serna yer alıyor. 

MARSİLYA

MARSİLYA

Yeni sezonda ortaya çıkan bu karizmatik ve yakışıklı karakter, dış yardım ve dış görevler  konusunda Profesör’ün eli ayağı oluyor. Bu karakteri 1976 doğumlu Hırvat oyuncu Luka Peroš oynuyor.

BOGOTA

BOGOTA

Merkez Bankası soygununda altınların uygun basınç ve sıcaklıkta eritilmesi ve diğer teknik konularda yardımcı olan metalürji uzmanı. Nairobi’ye samimi duygular beslemektedir fakat dramatik olaylar sonucu büyük bir acı yaşar. Bu rolü 1972 doğumlu Lübnan’lı oyuncu Hovik Keuchkerian üstlenmektedir.

MANİLA

MANİLA

Önceden erkek olan fakat cinsel tercihleri sebebiyle kadın olmaya karar veren, rehinelerin arasına sızmış soygun ekibinin tek muhbiri. Kendisi eskiden Denver’in yakın arkadaşıdır. Denver ve Moskova’nın Profesör’e baskı yapmasıyla soygun ekibine kabul edilmiştir. Denver ve Moskova karşılarında Julia olarak gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyememişlerdir. Bu rolü 1984 doğumlu İspanyol aktris Belén Cuesta Llamas oynamaktadır.

İSTANBUL

Yeni sezonda diziye yeni karakterlerin katılacağı duyurulduğunda sosyal medyada diziye İstanbul karakteri katılacağı dalgası hızla yayıldı. Türkiye’deki La Casa De Papel hayranlarını heyecanlandıran bu haber malesef yapımcı tarafından yalanlandı. La Casa De Papel’in yapımcısı Alex Pina “Episode” dergisine verdiği röportajda İstanbul karakterini hiç düşünmediklerini, Ankara isimli bir karakteri düşündüklerini fakat Türkiye’den herhangi bir  oyuncuyla henüz temasa geçmediklerini beyan etti. Kim bilir yeni sezonlarda La Casa De Papel’de ülkemizden şehirler görebiliriz belki.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here