Jason Statham’ın mutlaka izlemeniz gereken 10 filmi

1
249

İngiliz bir oyuncu olan Jason Statham, tüm dünyada aksiyon dolu filmleriyle büyük beğeni toplamaktadır. 1967 yılında İngiltere’de dansçı bir anne ile sokak satıcısı ve şarkıcı bir babadan dünyaya gelen Jason, ilk başarılarını yüzme ve dalış sporunda elde etti. 12 yıl boyunca Britanya Ulusal Dalış Takımı üyesi olan Jason, 1990’da düzenlenen Commonwealth yüzme yarışmalarında altama dalında dünya 12’ncisi olur. 

Jason Statham’ın hayatı bundan sonra farklı bir boyuta evrilecektir. Bir reklam ajans tarafından keşfedilir ve modellik yılları başlar. Bir giyim zincir mağazasının reklam yüzü olan Jason için firmanın sözcüsü, “”Jason’ı seçtik çünkü modelimizin normal bir adam gibi gözükmesini istedik. Görünüşü şimdilik istediğimiz gibi: çok erkeksi ve ve sıradan bir modele de benzemiyor” yorumunu yapacaktır. 1993-1995 yıllarında müzik kliplerinde ufak roller alan Jason Statham artık ekranlarda gözükmeye başlamıştır. Medyada kendine yer bulan Statham, bir süre sonra French Connection’da Britanyalı yönetmen Guy Ritchie ile tanışır ve onun projesinde ilk rolünü almış olur. Jason Flemyng, Dexter Fletcher ve Nick Moran ile başrollerini paylaştığı Lock,Stock and Two Smoking Barrels filmi eleştirmenler ve halk tarafından iyi tepkiler almış ve Statham için yepyeni bir yükseliş başlamış olur.

2000 yılında iki yapımda rol alan Jason, bir sonraki yılda da üç yapımda oynayarak yükselişine devam etmiştir. 2002 yılında The Transporter (Taşıyıcı) film serisinin ilki ile karşımıza çıkan Jason Statham, bu filmin ardından aksiyon filmlerinin vazgeçilmez aktörlerinden olmuştur.

İşte Jason Statham’ın rol aldığı ve eğer kendinizi aksiyon film severi olarak görüyorsanız mutlaka izlemeniz gereken 10 film:

Jason Statham filmleri

1- The Transporter

Eski bir asker olan Frank Martin (Jason Statham) başarılı bir dövüşçü ve savaşçıdır. Fakat artık işi o taraflarda yoktur, daha sakin bir işte çalışmaktadır ve arkadaşı olan Fransız komisere de hayatıyla ilgili bazı yalanlar söylemektedir. Kendisi bir taşıyıcıdır. Bazen suçlu bile olsa normal insan veya paket taşır. Makul bir ücret karşılığı taşıyıcılık yapan Frank, işinde oldukça ciddi, soğukkanlı ve kuralcıdır. Bir tek soru sormadan, ona verilenleri taşıyan Frank’ın üç kuralı vardır ve bunları bozmaz.

1- Anlaşmayı bozma, 2- İsim yok, 3- Paketi açma

Her şey ona verilen bilgilerde tam olmalıdır. Bir gün bir taşıyıcılık yaparken aynı adamlar, kendisini bir paket taşıması için tutarlar. Paketi bagaja koyarak yolunda devam eder. Her taşıyıcılığı boyunca sadece bir defa mola veren Frank Martin, bu molasında bagajı açarken oldukça ilginç bir şeyle karşılaşır: paket kımıldıyordur. Başta soğukkanlılığını korur ancak sonunda yine de dayanamaz, paketi açar. Paketin içinden Asyalı bir kız çıkar ve olaylar bu noktadan sonra karışır.

2- Snatch

Annesi ve babası bir uçakta tanıştıkları için kaza yapan bir uçağın adını alan Türk (Jason Statham) ve kendisinin ismini bir silah ismi olduğunu söylese de 19. yüzyıldaki bir baletin isminin olan ortağı Tommy acemi bir lisanssız olan gizli boks maçı düzenlemektedirler. Pek fazla paraları olmadığından, düşmanlarını adamlarına öldürtüp domuzlara yedirten mafya babası Tuğla Kafayı kendilerine başarı kazandıracak olan bir dövüş turnuvası yapması için uğraşmaktadırlar. Tuğla Kafa sadece kendi şartlarına uyulursa onlar için bir boks maçı düzenleyeceğini söyler ve bunun üzerine iki acemi lisanssız boks maçı düzenleyicileri kendileri iyi bir karavan bulmak isterler. Türk, Tommy’i bir karavan bulması için yollar. İkilinin boksörü Bıçak Borisden ile bir silah alan Tommy yeni bir karavan için çingenelerin yanına gider. Kendilerine kötü bir karavan veren çingenelere kızan Tommy ve boksörü, beklenmeyen bir olay ile karşılaşırlar. İrlandalı çılgın çingene Mickey O’Neil (Brad Pitt) boksörü bir vuruşuyla yere serince işler karışır. Bunu öğrenen Türk, Mickey’i bu dövüşe sokmaya çalışır ve ardından da gelişen olaylar Türk ile Tommy’i belanın ortasına sürükler.

1- Crank3- Crank

Chev Cheolios (Jason Statham) bir tetikçidir, oldukça sakin ve sıradan olarak işlerini görür. Her türlü insanı öldürmek zorunda kalan Chev, artık bu yoğun tempolu hayatından sıkılmış ve emekliliğe ayrılmak ve sadece hayatın tadını çıkarmak felsefesine sahip kız arkadaşı Eve (Amy Smart) ile sakin bir hayat sürmek istemektedir. Son işi ise oldukça basit olacaktı. Ünlü bir Çin suç patronunu öldürecektir ancak bilinmeyen bir sebepten dolayı onu serbest bırakır ve herkes onun öldüğünü zanneder. Chev’in düşmanı Verona, bu cinayeti işlediği için onu öldürmek ister. Sabah yatağından kalktığında sersem ve hasta gibi kendisini hisseder, zar zor ayakta duran Chev, Chelious DVD’sindeki mesajdan kendisine uyurken bir ilaç enjekte edildiğini öğrenir. Şimdi amacı panzehiri bulmaktır, yoksa sadece bir dakikalık ömrü kalmıştır. Dışarı çıktığı anda başına ummadık olaylar gelir ve aradığı doktoru ise şehir dışında kendisine ulaşılamıyordur, kendisi arabasıyla bir anda bir süper marketin içine dalar. Ve en sonunda doktoruna ulaşır ancak cevap kötüdür. Şimdi Chev gerçeği anlar, kendisine Pekin kokteyli denilen fakat panzehiri oldukça zor bulunan bir ilaç enjekte edilmiştir. Panzehiri bulmak zordur ancak geriye kalan 1 saat ömrünü de uzatmanın bir yolu vardır: Adrenalin. Chev şimdi adrenalini yüksek tutmak için sürekli insan dövecek ve adrenalini yüksek tutmak için her şeyi yapmaya çalışacaktır. 

Dealth Race4- Death Race

Çöken ABD ekonomisi ve tavana vuran işsizlik sonucunda suç oranları patlar. Sonuç olarak hapishane sistemi çökme noktasına gelir ve özel şirketler hapishaneleri ticari amaçlar için kullanmaya başlar. Bu cezaevlerinden biri olan Terminal Island’da internet üzerinden yayınlanan kafes dövüşleri düzenlenmeye başlanır. Ölümüne yapılan yarışların seyirci sayısı da gittikçe artmaktadır. Ancak kafes dövüşlerinin artık seyirciyi tatmin etmemesi üzerine Ölüm Yarışı denen kuralları olmayan otomobil yarışları ortaya çıktı. Terminal Island’da yapılan yarışlardan birinde Frankenstein lakablı yarışçı, yarışın sonunda kazanacağı halde yardımcı pilotunun olmaması üzerine Joe’nun gönderdiği füzeyle ölür. Hapishane yönetimi ilgi çeken bu yarışçının ölümünden sonra yarışlara olan talebin düşüceğinden korkarak yeni birini arar. Eski bir otomobil yarışmacısı olan Jensen Ames’in yeni Frankenstein için en iyi aday olabileceğini gören hapishane yönetimi, mahkûmlardan birine Jensen’in karısını öldürterek suçu onun üstüne yıkarlar. Böylece Terminal Island’a düşen Jensen, cezaevinin müdiresi tarafından yarışlarda yeni Frankenstein olması için ikna edilir.

The Expendables5- The Expendables

Filmde CIA, bir diktatörü tahtından indirmek için eski ve emekli askerlerden oluşan bir paralı asker ekibini görevlendirecektir. Aksiyon dolu filmde eski bir SAS askeri olan Lee Christmas rolünü canlandıran Jason Statham’a Slyvester Stallone ve Jet Li gibi yıldız isimler eşlik etmektedir.

6- Fast & Furious 7

Owen Shaw ve ekibinin yenilmesinden sonra, Dominic Toretto (Vin Diesel), Brian O’Conner ve geri kalan ekip artık sahip olmak istedikleri normal hayata ve Amerika’ya geri dönebileceklerdir, fakat Owen’ın büyük kardeşi Deckard Shaw (Jason Statham), Dominic’i takip eder. Nedeni ise kardeşini yaraladıkları için intikam almaktır. Ekip Han’ın ölümünü öğrendikten sonra, Deckard onları ilk bulmadan önce kendilerinden birini öldüren adamı bulmak için yola koyulurlar.

Jason Statham filmleri7- The Bank Job

Eylül 1971’de, hırsızlar Londra’daki Baker Street’te bulunan bir bankanın kasasına tünel kazarak girdiler ve milyonlarca Sterlin değerinde nakit para ve mücevherin bulunduğu kasaları yağmaladılar. Çalınanların hiçbiri bulunamadı. Kimse tutuklanmadı. Soygun sadece birkaç gün manşetlerde kaldı ve sonra Birleşik Krallık hükümetinin basına ‘D Uyarısı’ yaparak susturmasıyla ortadan kalktı. Yaşanan bu olayı konu alan filmde, kraliyet ailesiyle bağlantıları olan cinayet ve yolsuzluk skandalına vurgu yapılıyor. Filmde Jason Statham, Terry Leather rolünü canlandırıyor.

8- Parker

Parker (Jason Statham) bir hırsızdır. Onun kesi ve kati kuralları vardır. En sonunda büyük bir soygun yapmak ister ve olaylar gelişir. Jason filmde başrolü Jennifer Lopez ile paylaşır.

9- Spy

Başarılı operasyonların görünmeyen kahramanlarından biridir. Ancak önemli bir biyolojik silahla ilgili görevde partneri Bradley Fine (Jude Law) ve İngiltere’den gelen Rick Ford (Jason Statham) deşifre olunca, bu zorlu ve tehlikeli görevi yerine getirmek için Cooper gönüllü olur.

Jason Statham filmleri

10- Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Kanunsuz bir kaçak olan Deckard Shaw, sadık kanun adamı Luke Hobbs’a suikast girişiminde bulunduğu için hapse girmiştir. Sonrasında bir görev üslenirler. Brixton Lore denilen kötü adamı durdurmak için takım olurlar bunu kabul etmeleri başlarına bela açsa bile birbirlerine saygı duyarlar. Birbirlerine güvenmeseler bile insanlığı sonsuza dek değiştirebilecek biyolojik bir tehditi durdurmak için birlikte çalışmaktan başka seçenekleri yoktur.

1 YORUM

  1. Jason Statham’ın filmleri ikiye ayrılır:

    1. İngiliz yönetmenlerle yaptığı filmler
    2. Amerikalı yönetmenlerle yaptığı filmler.

    İngilizlerle yaptığı filmler daha sanatsal ve diyaloglara dayalıdır. Amerikalı yönetmenlerle yaptığı filmler de daha çok kamera efektlerine ve aksiyona bağlı, içinde diyalogların az olduğu filmlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here