Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

0
139
10 film

İnternetten ne seyredeceğim diye düşünme diye işte sana Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film

1 – ESARETİN BEDELİ (1994)

Stephen King‘in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı romanından uyarlanan film, kendisini aldatan karısını ve onun sevgilisini öldürmekle suçlanan banker Andy Dufresne’in Shawshank hapishanesinde yaşadığı anıları anlatır. İki kez ağırlaştırılmış müebbete çarptırılan Durfresne, cezaevinde kaldığı süre boyunca mahkumlardan yaşlı Red ile yakın dostluk kurar. İster istemez cezaevi müdürünün kara para aklama faaliyetlerine yardım etmek zorunda kalır. Çarpıcı bir sonla her şeyin bedelini cezaevi müdürüne ve gardiyanlara ödetirken kendisi tereyağdan kıl çeker gibi herşeyden sıyrılmayı başarır. Başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman‘ın paylaştığı, yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı, çıktığı yıl 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film en çok izlenen film ünvanını hiç kaybetmemiştir. IMDB sıralamasında 9,3 puanla halen listenin ilk sırasındadır.

2 – BABA (1972)

Mario Puzo’nun yazdığı Baba adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı kült mafya filmidir. Newyork’ta yaşayan İtalyan Mafya Babası Don Vito Corleone ve ailesinin öyküsü anlatılır. Şehirdeki polis ve yargıçların mafya ailelerinin çıkarları için kullanıldığı yozlaşmış bir dönemi yansıtan film IMDB en iyi film listesinde 9,2 puanla ikinci sıradadır. Mafya aileleri arasındaki rekabet en sonunda birbirlerini ortadan kaldırmaya kadar uzanır. Filmde acımasız ve hataya ihtimal bırakmayan bir kurtlar sofrası tüm çıplaklığıyla anlatılmaktadır.

3 – BABA 2 (1974)

Vito Corleone’nin Sicilya’dan Amerika’ya uzanan öyküsünün ve oğlu Michael’in babasından sonra suç imparatorluğuna dönüşen hayatının anlatıldığı filmde Robert De Niro, Vito Corleone’nin gençliğini oynuyor. Suç dünyasında önemli bir konuma gelen Micheal Corleone rolündeyse Al Pacino var. Vito Corleone çocukluğunda sıska ve hastadır. Babası ve abisi sicilyalı bir mafya babası tarafından öldülmüş, ileride intikam almasın diye kendisi de öldürülmek istenmiştir. Annesi hayatı pahasına çocuğunu kurtarmış, göçmen olarak Amerika’ya gitmesini sağlamıştır. Vito, Newyork’ta mütevazi bir hayat kurmuş, evlenmiş ve çocukları olmuştur. Ancak şehirdeki sömürü düzeni ve adaletsizlik bir tefeciyi öldürmesiyle sonuçlanır. Böylelikle Vito suç dünyasına ilk adımını atmış olur.

4 – KARA ŞÖVALYE (2008)

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film
Kara Şovalye

Christopher Nolan’ın yönettiği film, 2005 tarihli Batman Başlıyor (Batman Begins) filminin devamıdır. Batman, Teğmen Gordon ve bölge savcısı Gotham‘ın yeraltı dünyasını çökertmeye devam ederlerken Joker’in tekrar büyük bir tehdit olarak ortaya çıkması ve baş edilemez dehası suç dünyasını karıştırmaya yetecektir. Filmde Batman rolünde Christian Bale, Joker rolünde ise Heath Ledger bulunmaktadır. Filmde Batman’den daha çok Joker karakteri öne çıkmaktadır.

5 – 12 KIZGIN ADAM (1957)

Bir cinayet davasının anlatıldığı film, Sidney Lumet’in yönettiği ABD yapımı bir drama filmidir. Babasını öldürmekle suçlanan ve idam edilmesi beklenen Latin Amerikalı bir genç, cinayetle suçlanan gencin kaybettiğini söylediği ancak cinayet mahallinde bulunan bir bıçak, gencin aleyhinde iddialarda bulunan pek çok tanık ve gencin suçlu ya da suçsuz olduğuna hüküm verecek olan 12 kişilik bir jüri. Jüride sadece bir kişi genci savunmakta ve diğer 11 kişi gencin suçlu olduğunu düşünmektedir. Gencin suçsuz olduğunu savunan jüri üyesi sağlam bir psikolojik savaş açarak diğer jüri üyelerinin kararlarını sorgulamalarını ve altlarında yatan nedenleri düşünmelerini sağlar. Sürü psikolojisi, yargısız infaz ve önyargıların ne kadar etkili olduğu diyalog üzerine kurulu olan bu filmde etkili bir biçimde işlenmiştir. Gazap Üzümleri filminden hatırlayacağınız Henry Fonda başrolde.

6 – SCHINDLER’İN LİSTESİ (1993)

 schindlerin listesi

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu filmde II. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in yaptığı soykırımdan, binin üzerinde Polonya Yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler’in fedakarlık öyküsü anlatılmaktadır. Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanan bu siyah beyaz filmin başrollerinde Liam Neeson ve Harry Potter serilerinden tanıdığımız Lord Voldemort rolündeki Ralph Fiennes bulunuyor.

7 – YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: KRALIN DÖNÜŞÜ (2003)

Yüzüklerin Efendisi film serisinin Yüzük Kardeşliği ve İki Kule’den sonraki üçüncü ve son filmidir. J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerinden uyarlanarak hazırlanan film tüm zamanların, 1.1 Milyar dolardan fazla tutarla en çok gişe hasılatı kazanan nadir filmlerinden biri olma ünvanını kazanmıştır. Frodo ve Samwise’ın Gollum tarafından uğradığı ihanet, Yüzüklerin Efendisi Sauron’un orta dünyayı ele geçirmek istemesi, Büyücü Gandalf’ın Gondor’a yardıma gitmesi ve Aragorn’un Gondor’u savunması gibi detayları içermektedir. Filmde Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Sean Astin ve Orlando Bloom gibi yetenekli oyuncular rol alıyor.

8 – UCUZ ROMAN (1994)

Efsane yönetmen Quentin Tarantino‘nun yönetmenliğini yaptığı orjinal ismi Pulp Fiction olan film, çıktığı yıl En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’na ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görülmüştür. Bruce Willis’ten Samuel L. Jackson’a, Uma Thurman’dan John Travolta’ya kadar pek çok ünlü oyuncunun rol aldığı film birbirinden ilginç olayları anlatmaktadır. İzleyiciyi şoka sokan ve ters köşe yapan bu olaylar, filmdeki aykırı karakterlerin yollarını enteresan bir şekilde kesiştirmektedir. İki tane tetikçinin patronlarını dolandıran serserilerden intikam almak istemesi, şike yaparak yenilmesi beklenen bir boksörün bu durumu gururuna yediremeyip tam tersini yapması, cafe soygunu yapmak isteyen sevgililer, kendisine emanet edilen patronunun sevgilisinin yanlışlıkla fazla doz uyuşturucudan kalbinin durmasına sebep olan bir gangser. Hepsi ve daha fazlası bu filmde.

9 – İYİ, KÖTÜ VE ÇİRKİN (1966)

iyi kötü çirkin

Sergio Leone’nin yönettiği, Italyancada orijinal ismi  Il buono, il brutto, il cattivo olan  Western filmidir. Başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaşmaktadır. Bir kanun kaçağı olan Tuco (Çirkin), ödül avcısı bir keskin nişancı olan Sarışın (İyi) ve kuzeyli bir çavuş olan asker Melekgöz (Kötü), Amerikan İç Savaşı sırasında bir mezarlıkta gömülü, yüklü miktarda altına ulaşmak için mücadele ederler. Bu üç silahşörden Melekgöz altının varlığını, Tuco altının gömülü olduğu mezarlığı, sarışın ise altının hangi mezarda olduğunu bilmektedir. Bu ilginç hazine avı yine ilginç bir şekilde son bulacaktır. İyi, Kötü ve Çirkin filmi Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) film serisinin üçüncüsüdür. Ancak filmlerdeki karakterler ve senaryolar tamamen birbirinden bağımsızdır. İyi, Kötü ve Çirkin vahşi batı filmlerinin en kült filmlerinden sayılmaktadır. Filmde sürekli patlayan silahlar, bitmeyen çatışmalar, koşturup duran atlar, kaktüslerle dolu çöller ve kanun tanımayan azılı silahşörler vahşi batı filmlerini sevenler için fazlasıyla mevcut.

10 – YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: YÜZÜK KARDEŞLİĞİ (2001)

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmidir. İki Kule ve Kralın Dönüşü filmleriyle eş zamanlı olarak çekimleri tamamlanmıştır. Sauron’un güç ve felaket getiren lanetli yüzüğünü yok etmek için Hobbitlerin huzur dolu köyünden ayrılan genç hobbit Frodo Baggins, Mordor’un karanlık uçurumlarına kadar uzanan tehlikeli bir yolculuğa atılır. Orta Dünya’ya ölümden, kandan ve kaostan başka bir şey getirmeyen Kötülüklerin Efendisi Sauron’un son yüzüğü yüzyıllar sonra tekrar ortaya çıkar. Hobbit Frodo‘ya amcasından miras kalmıştır. Büyücü Gandalf’ın yüzük hakkında anlattığı korkunç gerçekler Frodo’yu dehşete düşürür. Yüzüklerin Efendisi Sauron’u engellemek ve Orta Dünya’daki karmaşayı engellemenin tek yolu yüzüğü Mordor’a götürüp imha etmektir. Bu amaçla Frodo ve ekibi  Mordor diyarına doğru ölümcül bir yolculuğa çıkarlar. Filmde yine Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Sean Astin ve Orlando Bloom gibi yetenekli oyuncular rol alıyor.

Bu Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 10 Film seni yaklaşık 1 hafta oyalar. haydi iyi seyirler

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here