Ödüllü 9 Tarihi Film

0
129
odullu 9 tarihi film

Şahsen izlediğim,

beğendiğim ve izlemenizi tavsiye ettiğim bazısı Ödüllü 9 Tarihi filmin isimlerini ve bu filmlerin kısa sinopsislerini aşağıda yazıyorum. Eğer sizin de beğendiğiniz bir ya da birden fazla tarihi film varsa yorumlar kısmına yazıp onları kısaca tanıtabilir misiniz ? Ben de yorumlarınızı okuyup tavsiye ettiğiniz filmleri izleyebilirim.

Pianist

1. Piyanist

Filmde, Polonyalı piyanist Władysław (Wladislaw) Szpilman’in İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları anlatılıyor. Filmde Szpilman’ın gözünden ailesinin ve diğer yahudilerin almanlar tarafından nasıl katledildiği, soğukkanlılıkla ve tarafsız olarak tasvir edilmekte; Szpilman’in kendi iç dünyasında yaşadıkları da o sinematik tasvirin önünde ona muhteşem senkronize edilerek anlatılmaktadır. Bu filmi izlerken sanki içinde müzik olmayan bir müzikal izlemiş gibi olabilirsiniz. Eğer, hem gerçek bir sanat filmi hem de nazilerin soykırımını anlatan tarihi bir film izlemek isterseniz bu film size göre olabilir.

 

2. Michael Collins

Filmde İrlanda’lı lider Michael Collins’in, İrlanda’yi İngiltere’den bağımsız bir ülke haline getirmek için yaptığı politik ve askeri mücadele anlatılıyor. Ancak bu filmde görsel tasvirlerden çok, Braveheart filminde de olduğu gibi, Michael Collins’in kendi yoldaşları tarafından uğradığı ihanet vurgulanıyor. İhanetin dili dini ve milleti olmadığını özümsemek için Michael Collins filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Bu filmi izledikten sonra Mustafa Denizli’nin “içimizdeki irlandalılar” sözünün neden “ihanet edenler” demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

 

3. The Queen

Filmde İngiltere’de Prenses Diana’nın ölümünden sonra Kraliçe’nin Diana’nın ölümüne yas tutmaması nedeniyle yaşadığı toplumsal baskı anlatılıyor. Aslında görsel ve senaryo açısından oldukça sade bir film olmasına rağmen, Kraliçenin Diana ve Diana’dan taraf olan toplum ile çatışması çok sadece fakat muhteşem anlatılmış. Tabi filmde aynı zamanda dönemin başbakanı Tony Blair’in bu çekişmeyi politik destek sağlamak için kendi tarafına çekmesi de berrak bir şekilde gösterilmiş. Sonuç olarak, The Queen filmi filmlerde nadir olarak anlatılan, toplum-birey çatışmasını sade ama akıcı olarak anlatan; diğer taraftan İngilizlerin kurnazlığını da basitçe tasvir eden iyi bir film.

 

4. The King’s Speech

Filmde İkinci Dünya Savaşının başlangıç arefesinde İngiltere Kralı V. George’nun soyundan gelen Bertie’nin hayatından kısa bir kesit anlatılmaktadır. Bertie, krallıkta etkin bir figür olmak istemesine rağmen kekeme olması önünde büyük bir engeldir. Eşinin de telkinleriyle Avustralyalı bir konuşma terapisti olan Lionel’a gider. Tabi bu arada kardeşinin kral olması beklenirken, karıştığı bir aşk dedikodusu yüzünden krallık hakkı Bertie’ye verilmiştir. Bertie’nin üstüne üstlük bir de ülkesinin savaşa gireceğini ilan eden ulusal sesleniş konuşması da yapması gerekmektedir.

Bu filmde benim çok ilgimi çeken, Bertie’nin bu karmaşık ortamda Lionel ile yaşadığı sıradışı terapi ve bazen de çatışmaya varan ilişkidir. Bu film, tarihi bir film olarak döneme dair detay verilmese de psikolojik filmlerle ilgilenenlerin filmi izlemesini tavsiye ederim.

 

5. The Boy in the Striped Pyjamas

Filmde babası soykırım kampının komutanı olan küçük Bruno ile soykırım kampında tutulan küçük Shmuel’in tanışması ve arkadaşlığı anlatılıyor. Masum çocukların gözünden nazilerin vicdansızlıklarının anlatıldığı muhteşem ancak bir o kadar da trajik bir film. Sevginin ne kadar saf ve güzel, vahşetin ise ne kadar ikiyüzlü ve aşağılık olduğuna dair izleyenlerin hafızasını tazeleyecek bir film. Çocukların masumiyetini ve onların yaşadığı kötüükleri filmde gördükçe iliklerinize kadar donacağınıza eminim.

Ayrıca bu filmi izlediğinizde, filmden sonra kendi kendizine şunu demeniz mümkün: “Zalimler cezasını bulur, hem de öyle bir bulur ki akılları şaşar”. Eğer, sonunda çok üzülmekten, ağlamaktan çekinmiyorsanız bu filmi muhakkak izleyin.

 

6. Amen

Filmde nazi soykırımı esnasında alman SS subaylarından Kurt Gerstein ve italyan rahip Riccardo Fontana’nın yaşadıkları konu alınıyor. Kurt Gerstein, SS için çalışan bir kimyagerdir ve farkına varmadan kendisi Yahudileri katledecek kimyasal maddeler hazırlatılır. Gerstein, bunun farkına vardığında şoka uğrar ve papa’ya haber vermek için Vatikan’a gider. Vatikan’a vardığında ise ona sadece rahip fontana inanır. Film boyunca ikili dünyaya bu soykırımı ispatlamaya çalışmaktadır.

Bu film hem tarihi gerçeklikle örtüşmesi, hem belgesel tadında çekilmesi hem de iki karakterin psikolojik durumlarını incelemesi açısından oldukça dengeli olan bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

 

7. A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker!)

Filmde 1910 Meksika devrimi sırasında hırsız çetesi lideri Juan Miranda ve eski IRA örgütü üyesi John Mallory’nin yollarının kesişmesi ve sonrasında da Meksika Devrimini nasıl başlattıkları anlatılıyor. Sergio Leone’nin çektiği diğer Western Spagettilerden farklı olarak bu filmde dönemin tarihine ışık tutuyor. Ayrıca filmde ihanet, dostluk ve özgürlük kavramları bolca işleniyor. Filmi izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

8. The Mafia Kills Only in t he Summer

Filmde İtalya’nın, Mafya tarafından adeta zulme uğratıldığı 1970-1990’lar arasında Arturo ve Flora’nın hayat hikayeleri anlatılıyor. Filmde hem İtalyan mafyasının vahşeti hem de İtalyan halkının yaşadığı korku oldukça keskin bir şekilde gösteriliyor. Filmi izledikten sonra İtalyan mafyası ile ilgili düşüncelerinizin değişeceğini, Kurtlar Vadisinin bu insanların yanında masum kaldığına inanacağınızı tahmin ediyorum. Şiddet sahnelerinden çekinmiyorsanız, filmi izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

 

9. YIP Man (IP Man) 1-2-3

Bu film serilerinde Bruce Lee’nin öğretmeni olan dövüş ustası YIP MAN’ın hayat hikayesi anlatılıyor. YIP MAN’ın ülkesi ve ailesi için verdiği savaş, filmi bir tarihi film olmaktan çıkarıp aynı zamanda modern bir Çin destanına dönüştürüyor. Film destansı anlatımı ve aksiyon dolu sahneleriyle muadili tarih filmlerinden bambaşka bir kategoriye giriyor. Bu film serisini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here